Co decyduje o sprawności kotła na pellet?
Sprawność jest jednym z najważniejszych parametrów urządzeń grzewczych. Jest ona wyrażana w procentach i odnosi się do stosunku mocy otrzymywanej z urządzenia do mocy włożonej, a mówiąc prościej – sprawność kotła informuje nas o tym, jak efektywnie w procesie spalania wykorzystywane jest paliwo. Wysoka sprawność kotła grzewczego owocuje niższymi rachunkami za ogrzewanie, gdyż piec zużywa mniej paliwa emitując tą samą ilość ciepła. Wysoka wydajność kotłów warunkuje więc ekonomiczność rozwiązania oraz znacząco wpływa na kwestie ekologii – piec o wysokiej sprawności emituje do atmosfery mniej zanieczyszczeń.
Warto pamiętać również o tym, że częsta wymiana powietrza w pomieszczeniu (podczas wietrznej pogody) powoduje wzrost ilości wykorzystanego paliwa. Temu niekorzystnemu procesowi można zapobiec stosując rekuperatory powietrza, których zadaniem jest przekazywanie temperatury powietrza wylotowego do powietrza dolotowego do domu.
Sprawność kotła bezpośrednio odnosi się do rachunków ponoszonych w sezonie grzewczym. Im wyższa, tym mniejsze są koszty ogrzewania. Nie inaczej jest w przypadku kotłów na pellet. Najlepsze kotły na pellet osiągają sprawność na poziomie ok. 95%, co w porównaniu do pieców węglowych, których sprawność plasuje się w przedziale ok. 85-88 %, wypada bardzo atrakcyjnie.